Podle Haagské únosové úmluvy se nemůže, s jistým zjednodušením, dítě s jedním z rodičů přestěhovat do jiného státu bez souhlasu druhého rodiče nebo proti vůli druhého rodiče v jiném státě setrvávat déle, než bylo mezi rodiči dohodnuto.
Pokud je porušeno právo druhého rodiče na péči o dítě, jde o protiprávní jednání. Rozhodující není subjektivní dojem jednoho rodiče, že si druhý rodič neplní své rodičovské povinnosti, nýbrž právní úprava rodičovské odpovědnosti v konkrétním státu.
Ne každé stěhování do zahraničí končí „mezinárodním rodičovským únosem“, je však vhodné být řádně informovaný, proto úřad neváhejte kontaktovat.
Jak postupovat, když se chci s dítětem přestěhovat do zahraničí?
S respektem k právům obou rodičů dítěte a s ohledem na možnost právního řešení mezinárodních rodičovských únosů a jeho negativních dopadů, vám doporučujeme při stěhování nebo dlouhodobém pobytu v zahraničí dodržet následující pravidla:
- včasně o záměru přestěhovat sebe a společné dítě do zahraničí informujte druhého rodiče
- vymyslete společně, jak se oba rodiče budou podílet na péči o dítě, když budete bydlet v zahraničí
- bavte se o stěhování také s dítětem a zabraňte tak tomu, aby dítě bylo ze dne na den vytrženo z prostředí, kde vyrůstalo; dítě by se stěhováním mělo souhlasit
- zajistěte si souhlas druhého rodiče se stěhováním (změnou obvyklého bydliště dítěte) – ideálně v písemné formě
Písemný souhlas druhého rodiče je nejvhodnějším způsobem, jak se vyhnout možným budoucím komplikacím. V ideálním případě si i písemně sjednejte, jak budete dále oba plnit svou roli rodiče, např. v rámci rodičovského plánu.
Souhlasy s dlouhodobým vycestováním doporučujeme vyhotovit v anglickém jazyce nebo v jazyce země, do níž se cestuje, a s notářsky či jinak úředně ověřenými podpisy. Vhodnou variantou může být souhlas udělený česky doplněný o úřední překlad do angličtiny anebo do jazyka země, do které je s dítětem cestováno.