Workshopy, konference a další sdílení dobré praxe
- Úvod
- O úřadu
- Realizované projekty
- Práva a participace dítěte
- Workshopy, konference a další sdílení dobré praxe
Workshopy, konference a další sdílení dobré praxe
Hlavním cílem těchto aktivit bylo podpořit vytváření sítě odborníků a služeb orientovaných na pomoc dětem a rodinám v přeshraničních věcech a posílit povědomí o právech a participaci dítěte v oblasti sociálně-právní ochrany dětí s mezinárodním prvkem.
Na konci projektu Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí vydal učebnici shrnující problematiku rodinného práva v mezinárodních souvislostech:
Aktivity byly realizovány formou konferencí, příhraničních workshopů, workshopů v krajích, v rámci setkání ústředních orgánů nebo jako přednášky na vysokých školách. Do příprav i samotné realizace byla zapojena podstatná část zaměstnanců Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.
Konference pořádané Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí uspořádal dvakrát do roka konferenci k seznámení odborné veřejnosti s novinkami a dosaženými úspěchy nebo změnami na poli posílení participačních práv dětí. Samotné konference byly významným příspěvkem k posílení praxe participace dětí, protože byly pořádány ve spolupráci s dětmi a společně pro děti i odborníky. Výstupem každé konference je volně šířený sborník příspěvků, který shrnuje aktuální stav poznání v oblasti zavádění a realizace participační praxe.
Výstupy z jednotlivých konferencí můžete stáhnout níže.
Participační práva dětí. Sdílení dobré praxe: 24. – 25. 10. 2016, Brno
Náplní konference byly příspěvky a workshopy odborníků z různých zemí, kteří se ve své praxi setkávají s dětmi vtaženými do rodičovského konfliktu, a prostřednictvím různých modelů se snaží, aby se tyto děti nestaly pouze zbraní v rukou rodičů, ale subjektem, který má právo se vyjadřovat ve věcech, které se ho týkají. Příspěvky byly zaměřeny na pohled každé z jednotlivých profesí na praktický rozměr a obsah zapojování dětí. Otázkou nebylo jenom proč, ale i jak děti zapojit. Sdílena tak byla dobrá praxe různých profesí z několika evropských zemí, které přistoupily k reálnému naplňování participačních práv dítěte v praktické, nikoliv pouze teoretické rovině.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 189 kB)
Sborník z konference: Participační práva dětí. Sdílení dobré praxe
ke stažení zde (PDF, 4 MB)
První jednací den
- Projekt „Práva a participace dítěte v agendách ÚMPOD“ (PDF, 369 kB)- Martina Cirbusová (vedoucí projektu Práva a participace dítěte na ÚMPOD)
- Modely participace dětí - Robin Brzobohatý (PDF, 399 kB)(vedoucí mediačního programu na ÚMPOD, odborný gestor projektu)
- Augeo: means to empower (PDF, 1 MB) - Desiree de Jongh, Robin Houniet (Augeo, Holandsko)
- Dětský průvodce rozvodem (PDF, 2 MB) - Tereza Dlouhá (sociální pracovník)
- The Many Faces of Child Participation (PDF, 10 MB) - Ewald Filler (rakouský spolkový dětský ombudsman)
- Participační práva dětí v kontextu revize nařízení Brusel II a. (PDF, 63 kB) - Marta Zavadilová (vedoucí oddělení mezinárodního odboru civilního MSp ČR)
- The psychological Impact of Child Abduction and the Meaningful Participation of Children (PDF, 280 kB) - Birgitte Beelen (psycholožka, rodinná terapeutka, mediátorka)
- Zjevná a odvrácená tvář zjišťování názorů a potřeb dětí (PDF, 2 MB)- Zlata Knetlová (psycholog, terapeut, krizový intervent, facilitátor a lektor, Krizové centrum pro děti a rodinu)
- Participatory Process From Researcher-initiated to Participant-led Research (PDF, 93 kB) - Ann O’Kelly (mediátorka, výzkumnice, Unesco Child And Family Research Centre, National University of Ireland)
Druhý jednací den
- Giving Children a Voice: An Interplay between Practice and Legal Provisions (PDF, 746 kB)- Cilgia Caratsch, Cristina Frank (International social service General Secretariat, ISS Switzerland)
- In My Shoes: Tools to help professionals communicate with children, and children to communicate with professionals (PDF, 7 MB)- David Glasgow (Child and family training, Velká Británie)
- “Naše hlasy” – participace a dialogická praxe v náhradní rodinné péči (PDF, 140 kB)- Igor Nosál (terapeut, Trialog Brno)
- Psychologické aspekty participačních práv dětí (PDF, 1 MB) - Radek Ptáček (629.7 kB, Adobe Acrobat dokument) (klinický psycholog, soudní znalec, člen ISPCAN)
Zjišťování názoru dítěte v soudní praxi: 17. – 18. 5. 2017, Brno
Konference byla zaměřena na příspěvky odborníků, kteří se ve své praxi setkávají s dětmi účastnými rodičovského konfliktu a prostřednictvím různých modelů se snaží, aby se dítě nestalo pouze zbraní v rukou rodičů, ale aby mělo příležitost se do rozhodování o jeho životě alespoň v minimální míře zapojit. Zahraniční praxi představili přednášející Kay Tisdall ze Skotska, Deborah Fry z Autrálie, Nancy Maquire z Velké Británie, soudkyně Iskra Pencheva a Darina Yordanova z Bulharska a rovněž zástupci Holandské organizace Augeo. Soudci, sociální pracovníci a akademici z České republiky měli naopak možnost představit domácí praxi zjišťování názoru dítěte. Konference nabídla prostor pro odbornou diskuzi nad riziky i pozitivy procesu zapojování dětí.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 199 kB)
Sborník z konference: Zjišťování názoru dítěte v soudní praxi
ke stažení zde (PDF, 3 MB)
První jednací den
- Questioning competence? Children’s rights to participation in family law proceedings (PDF, 435 kB)- Kay Tisdall
- Vztah mezi předmětem soudního řízení a zapojením dítěte do rozhodovací činnosti soudu (PDF, 665 kB) - Vladimír Polák
- Highlighting the “voice” of the child in reports to the court when judicial decisions need to be made about parenting arrangements after separation (PDF, 731 kB) - Deborah Fry
- Dítě jako účastník řízení před Ústavním soudem (PDF, 232 kB) - Kateřina Šimáčková
- Možnosti a příklady zajištění participačních práv dítěte před soudem (PDF, 808 kB) - Pavla Churavá
- Skúsenosti Výboru OSN pre páva dieťaťa s implementáciou čl. 12 Dohovoru (PDF, 134 kB) - Peter Guráň
- Participační práva dítěte z pohledu Evropského soudu pro lidská práva (PDF, 322 kB)- Eva Petrová
Druhý jednací den
- Participační práva dětí a sociálně-právní ochrana dětí - aktuální systémový pohled (PDF, 411 kB) - Zdeněk Kapitán
- The child in the Court - participation in civil court proceedings in Bulgaria (PDF, 2 MB) - Iskra Pencheva a Darina Yordanova
- Názor dítěte v Evropské unii (PDF, 2 MB) - Marta Zavadilová
- Vedení rozhovoru s dítětem v praxi OSPOD pro potřeby soudu (PDF, 597 kB) - Eva Zakouřilová
- Práva a možnosti dětí a mladých dospělých se znevýhodněním zapojit se do rozhodování o sobě samých: zkušenosti z praxe z UK a ČR (PDF, 1 MB) - Zlata Brůžková, Nancy Maquire
- Connect in Divorce - Desiree de Yongh
- Participačné práva dieťaťa v aplikačnej praxi Komisára pre deti v Slovenskej republike (PDF, 245 kB) - Alena Mátejová
Participační práva dětí v pomáhajících profesích: 24. 10. 2017, Brno
Náplní konference byly příspěvky odborníků z řad pomáhajících profesí, a to v oblastech, výzvy a požadavky teorie pro praxi, úspěšné zapojení dětí v rodinných a případových konferencích, metody a techniky provázení a práce s dítětem, participace dětí a mladistvých páchajících trestnou činnost a Přímá zkušenost dětí (tzv. dětský panel). Konference ukázala, že v praxi v současné době existují v řadách pomáhajících profesí různé postupy směřující k zapojování dětí. Co bude muset ÚMPOD při přenášení dobré praxe zohlednit do budoucna je specifikum agendy s přeshraničním prvkem, kdy ve snaze zapojit děti budeme muset často překonávat fakt, že mezi pracovníkem ÚMPOD a dítětem bude obrovská vzdálenost.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 166 kB)
Prezentace přednášejících
- Úvodní motivační slovo (PDF, 538 kB)- Vladimír Smékal (FSS MU)
- Spolupráce ÚMPOD s pomáhajícími profesemi (PDF, 444 kB) - Zdeněk Kapitán (ÚMPOD)
- Participace dětí je výzvou k vytváření nových typů vztahů mezi dospělými pomáhajícími profesionály a dětmi (PDF, 1 MB) - Igor Nosál (Trialog)
- Přípravné řízení jako prostor pro zapojení, pochopení a urovnání konfliktu mezi mladistvým pachatelem a obětí (PDF, 367 kB)- Ondřej Ipser (PMS ČR)
- „O nás s námi“ v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (PDF, 2 MB) - Eva Procházková, Simona Dohnalová (Středisko sociální prevence Olomouc)
- Provázení dítěte v pěstounské péči v praxi (PDF, 2 MB)- Michaela Trávníčková (Děti patří domů)
- Účast dítěte na případových konferencích (PDF, 512 kB) - Věra Bechyňová (Střep)
- Doprovázení dítěte v tranzitní péči (PDF, 3 MB)- Šárka Francírková (Šafrán dětem)
- Participace dětí na rozhodnutích, které se jich týkají, očima rodinných terapeutů (PDF, 875 kB)- Ludmila Trapková, Vladislav Chvála (Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch, Liberec)
- Dobrá praxe v zapojování dětí do rozhodovacích procesů (PDF, 2 MB)- Zuzana Gheza, Adéla Schwarzová (Ratolest Brno)
- Dětská přání v centru našeho zájmu (PDF, 485 kB) - Jana Levová (Spondea Brno)
Zapojení dětí do mimosoudních rozhodovacích procesů: 21. - 22. 5. 2018, Brno
Náplní konference byly příspěvky odborníků, kteří se ve své praxi setkávají s dětmi vtaženými do rodičovského konfliktu a prostřednictvím různých modelů se snaží, aby se tyto děti nestaly pouze zbraní v rukou rodičů, ale aby bylo naplněno jejich právo vyjádřit se ve věcech, které se jich týkají. Příspěvky byly zaměřeny na různé pohledy odborníků, kteří se zapojováním dítěte v praxi mimosoudních rozhodovacích procesů pracují. Pozornost byla věnována také práci s tématem domácího násilí a tomu, do jaké míry může ovlivňovat možnosti a postupy zapojení dětí do rozhodovacích procesů i tyto procesy samotné. Byla představena dobrá praxe v České republice i ze zahraničí. Součástí byla i odborná diskuze nad riziky i pozitivy procesu zapojování, na jednotlivých workshopech pak také praktické návody, jak je možné děti zapojit.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 264 kB)
Sborník z konference: Zapojení dětí do mimosoudních rozhodovacích procesů
ke stažení zde (PDF, 9 MB)
První jednací den
- Možnosti nedirektivní mediace v direktivním prostředí ochrany dětí - Janet Mueller (Institut pro studium transformace konfliktu, USA)
- Perspektivy práv dětí a teorie uznání při zapojování dětí do mediace: otvírání možností pro implementaci do praxe (PDF, 1 MB) - Ann O'Kelly (rodinná mediátorka, Galway, Irsko)
- Zapojení do mediace u dětí se speciálními potřebami (PDF, 3 MB) - Lesley Allport (LADR, Skotsko)
- Bezpečně naslouchat hlasu dítěte v mediaci: koordinované řešení rodinných sporů (PDF, 511 kB) - Rachael Field (Bond University, Austrálie)
- Hlas dítěte: praxe Mediačního Centra Olomouc (PDF, 707 kB) - Lenka Poláková, Ondřej Toth (Mediační Centrum Olomouc, ČR)
- Interaktivní případové konference z pohledu dětí (dětský panel) - Ingrid Hanzlíková (Lumos, ČR), Jana Frintová (MÚ Vodňany, ČR), Vladimíra Šimonková Ježková (Krajský úřad Pardubického kraje, ČR)
Druhý jednací den
- Mediace se zapojením dětí – tvorba standardů v Anglii a Walesu (PDF, 338 kB) - Adrienne Cox (členka Výboru pro standardy v rodinné mediaci, Velká Británie)
- Podmínky pro zavádění peer mediace v českých školách (PDF, 1 MB)- Hana Kroupová (mediátorka, ČR)
- Dítě na rodinné konferenci - Zlata Brůžková, Gabriela Pavlíková (RK centrum, Amalthea, ČR)
- Model FIT (Families in Transition) v českém kontextu – Dana Nedělníková (Sdružení sociálních asistentů, Ostrava)
- Zapojování dětí do mediace – možnosti a výsledky (PDF, 1 MB) - Robin Brzobohatý (Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí)
- Praxe zapojování dětí do mediace na Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (PDF, 1 MB)- Ondřej Bouša (Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí)
Vyvažování zájmů a práv při rozhodování o dětech: 5. 11. 2018, Brno
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí od 1. 4. 2016 realizuje projekt s názvem Práva a participace dítěte v agendách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V rámci tohoto projektu proběhla dne 5. listopadu 2018 konference Vyvažování zájmů a práv při rozhodování o dětech. Akce proběhla v prostorách Kanceláře Veřejného ochránce práv.
Náplní konference byly příspěvky odborníků, kteří se ve své praxi setkávají s hledáním rovnováhy mezi jednotlivými zájmy a právy v rozhodovacích procesech týkajících se dětí. Pozornost byla věnována vyvažování nejlepšího zájmu dítěte a zájmu rodičů, balancování práv všech účastníků opatrovnického řízení nebo zjišťování skutečností relevantních pro určování nejlepšího zájmu dítěte. Příspěvky pojednávaly také o roli orgánu sociálně-právní ochrany dětí při hledání a nalézání nejlepšího zájmu dítěte nebo o odlišnostech vnímání nejlepšího zájmu dítěte z pohledu rodičů a dítěte samého. Zazněly také praktického poznatky získané při zjišťování názoru nezletilého před soudem, v souvislosti s naplňováním standardů kvality sociálně-právní ochrany dětí nebo při vyvažování konfliktních zájmů účastníků řízení z pozice kolizního opatrovníka. Nechyběl ani pohled klinického psychologa na problematiku znaleckého posuzování. Součástí akce byla panelová diskuze nad jednotlivými tématy.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 188 kB)
Prezentace přednášejících
- Nejlepší zájem dítěte jako přední nebo jediné hledisko? Hledání spravedlivé rovnováhy mezi dotčenými zájmy (PDF, 266 kB)- Vít Alexander Schorm
- Co bychom měli vědět o dítěti, pro které hledáme cestu? Kazuistiky veřejného ochránce práv (PDF, 1 MB) - Petra Šuplerová, Barbora Jechová
- Zvláštní ochrana dospívajících: odsouzeni ke svobodě či k výchově? (PDF, 1 MB) - Anna Hofschneiderová
- Zjištění skutečností relevantních pro určení nejlepšího zájmu dítěte a jejich hodnocení v civilním soudním řízení (PDF, 683 kB) - Renáta Šínová, Lenka Westphalová
- Názor dítěte před soudem a jeho hodnocení v opatrovnickém řízení (PDF, 845 kB) - Ondřej Mikula
- Participační práva dětí jako součást standardů kvality sociálněprávní ochrany dětí (PDF, 782 kB) - Jan Hauk
- Dokážeme postihnout, co bude v dlouhodobé perspektivě dítěti ku prospěchu? Pohled dětského klinického psychologa na problematiku znaleckého posuzování v řízení o dětech (PDF, 286 kB) - Karolína Malá
- Vyvažování zájmů dětí a rodičů z pozice opatrovníka v praxi Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (PDF, 427 kB) - Lucie Bujnošková, Petra Hubová
Videozáznam z konference zveřejníme, jakmile budou dokončeny jeho úpravy.
Den soukromého práva: 8. 2. 2019, Olomouc
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí od 1. 4. 2016 realizuje projekt s názvem Práva a participace dítěte v agendách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V rámci tohoto projektu proběhla dne 8. února 2019 konference s názvem Olomoucký den soukromého práva. Akce byla pořádána ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci.
V souvislosti s výše uvedeným projektem, jehož hlavním cílem je posílení kompetencí v zapojování a rozvíjení možností dětí podílet se na rozhodnutích, která se jich týkají, pořádal Úřad pro meziárodněprávní ochranu dětí již šestou odbornou konferenci, tentokrát ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem konference byla participační práva dítěte v civilním soudním řízení.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 122 kB)
Sborník z konference: Olomoucký den soukromého práva: Participační práva dítěte v civilním soudním řízení
ke stažení zde (PDF, 2 MB)
Cesta za rodinou. Příběhy mezinárodní adopce: 15. - 16. 5. 2019, Brno
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí od 1. 4. 2016 realizuje projekt s názvem Práva a participace dítěte v agendách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V rámci tohoto projektu proběhla ve dnech 15. - 16. 5. 2019 mezinárodní konference s názvem Cesta za rodinou – Příběhy mezinárodní adopce.
Hlavními tématy konference byly příprava budoucích osvojitelů pro vnitrostátní i mezinárodní osvojení, biologický původ dítěte a jeho identita v procesu osvojení a participace dětí v náhradní rodinné péči.
Konference nabídla kromě hlavních programových příspěvků z oblasti rodinného práva také řadu workshopů, které nabídly příležitost ke sdílení zkušeností a dobré praxe. Součástí programu byly také příběhy osvojených dětí i panelová diskuse mladých dospělých, kteří vyrostli v náhradní rodině.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 268 kB)
Prezentace přednášejících
- Good Practice? Cooperation between the Country of Origin and the Receiving Country (PDF, 1 MB) (Lucia Skorušová, Kristinn Ingvarsson)
- The Principle of Subsidiarity in Intercountry Adoption (PDF, 125 kB) (Claire Fenton-Glynn)
- Adoption and Surrogacy: Two Sides of the Same Coin (PDF, 106 kB)(Claire Fenton-Glynn)
- Potřebují osvojené dětí znát své kořeny? (PDF, 1 021 kB)(Markéta Švejdová Jandová)
- Kontakt osvojených děti s biologickou rodinou jako nástroj pro rozvoj zdravé identity dítěte (PDF, 719 kB) (PaedDr. Petra Pávková)
- Návrh změn systému osvojení v České republice (PDF, 285 kB) (Věduna Bubleová, Hana Nová)
- Mezinárodní osvojení a mateřství v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva (PDF, 993 kB) (Eva Petrová)
- Legislativní zpracování vybraných institutů osvojení ve světle mezinárodních úmluv (PDF, 427 kB) (Petr Sedlák)
- The Special Risks of Adoptions from Non-Hague Countries (PDF, 458 kB)(Nigel Cantwell)
- How To Support and Accompany Adopted People in the Searching of Origins / Reunion with Biological Family (PPSX, 673 kB) (Antonio Ferrandis)
S respektem k dětem: 20. - 21. 11. 2019, Brno
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí od 1. 4. 2016 realizuje projekt s názvem Práva a participace dítěte v agendách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. V rámci tohoto projektu proběhla ve dnech 20. - 21. 11. 2019 mezinárodní konference s názvem S respektem k dětem.
Ústředním tématem konference bylo postavení dítěte v rodičovském konfliktu s důrazem na mezioborovou spolupráci.
První den konference byl věnován zejména právním otázkám postavení dítěte.
Druhý den jsme se zabývali psychosociálním kontextem. Oba konferenční dny začínaly aktuálními příspěvky a panelovými diskusemi na hlavním fóru, které v odpolední části rozvinuly a doplnily interaktivní workshopy. Setkali jsme se například se soudci, pracovníky OSPOD, psychology, advokáty, sociálními pracovníky, akademickými pracovníky a kolegy z pomáhajících profesí. Do odpoledních workshopů byly pozvány děti z pražských a brněnských základních škol, aby spolu s dospělými účastníky konference diskutovaly o tom, jak rozumí svým právům a jejich naplňování ve svém životě.
Program konference
ke stažení zde (PDF, 427 kB)
První jednací den
- Zdeněk Kapitán – Cesta ke skutečné participaci dětí (PDF, 375 kB)
- Dopis ctihodného soudce Petera Jacksona (PDF, 118 kB)
- Aisling Parkes (PDF, 87 kB) – Svět vytvořený dospělými pro dospělé: stalo se naslouchání dětem pouze položkou na seznamu úkolů k odškrtnutí nebo je stále živou realitou?
- Ondřej Frinta – Úmluva o právech dítěte a majetkové poměry nezletilých (PDF, 1 MB)
- Markéta Nováková, Ondřej Bouša – Participace dítěte v agendách ÚMPOD: před a po kazuistika (PDF, 502 kB)
- Dita Frintová – Zadlužení dítěte: příčiny, důsledky a možnosti řešení (PDF, 1 MB)
Druhý jednací den
- Dagmar Kubíčková – Dobrá praxe OSPOD Praha 8 při řešení rozvodových kauz a pilotáž metody Outcomes Star (PDF, 914 kB)
- Přemysl Ulman – Mezinárodní rodina a její specifika (PDF, 129 kB)
- Petr Štípek – Dítě uprostřed rodičovského konfliktu (PDF, 127 kB)
- Martina Koubíková, Petr Válek – Dítě v centru zájmu - práce s napětím v rozvodovém konfliktu (PDF, 699 kB)
- Igor Nosál, Petra Pávková – Zraněné kořeny (PDF, 887 kB)
Příhraniční workshopy
Cílem workshopů je především posílit spolupráci a využití kolaborativní praxe se zapojením dětí v nejčastěji vytížených příhraničních regionech na obou stranách hranice, kde dochází k častým mezinárodním svazkům a nejčastěji tak spolupracují s ÚMPOD.
Workshopy byly pořádány za účelem setkání a vzájemné výměny informací, praxe a zkušeností sociálních pracovníků ze sousedících příhraničních regionů českých i zahraničních (rakouských, německých, slovenských a polských).
1. workshop Český Krumlov: česko-rakouská spolupráce
První z příhraničních workshopů proběhl ve dnech 1. - 2. 2. 2017 v Teplicích a jeho náplní byly příspěvky rakouských sociálních pracovníků, s konkrétními zkušenostmi se zpracováním případů s česko-rakouským prvkem. Příspěvky se týkaly obecného fungování rakouského systému sociálně-právní ochrany dětí, stanovování a vymáhání výživného z Rakouska a také konkrétních případů sociální práce v Rakousku. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí představil konkrétní možnosti spolupráce ve vztahu k Rakousku a obecná pravidla mezinárodní spolupráce v přeshraničních případech. Součástí workshopu bylo také sdílení praxe a výměna zkušeností s konkrétními případy účastníků.
Program workshopu
ke stažení zde (PDF, 154 kB)
První jednací den:
- Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a jeho přeshraniční agenda - Markéta Nováková, zástupkyně ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí; prezentace 1 (PDF, 397 kB), prezentace 2 (PDF, 452 kB)
- Základní pojmy mezinárodního rodinného práva v kontextu přeshraniční spolupráce (PDF, 265 kB) - Marta Zavadilová, vedoucí oddělení mezinárodního odboru civilního Ministerstva spravedlnosti
- Familiengerichtshilfe, Partizipation des Kindes in österreichischem Recht (PDF, 7 MB) - Robert Fucik, vedoucí ústředního orgánu pro oblast mezinárodních únosů dětí, zahraniční výživné a osvojení, Bundesministerium für Justiz
- Sociálně-právní ochrana dětí v Horním Rakousku (PDF, 469 kB) - Oswald Hons, vedoucí odboru sociálně-právní ochrany dětí, Freistadt
- Představení služby Erziehungshilfe v Linzi (PDF, 168 kB) - Jana Scholze, sociální pracovnice, Linec
Druhý jednací den:
- Sociálně-právní ochrana dětí v Dolním Rakousku (PDF, 965 kB) - Herta Kainz, sociální pracovnice, Gmünd
- Výživné – stanovení, vymáhání, náhradní výživné v Rakousku (PDF, 283 kB) - Oswald Hons, vedoucí odboru sociálně-právní ochrany dětí, Freistadt
- Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a konkrétní přeshraniční spolupráce, výzvy a limity přeshraniční spolupráce (PDF, 440 kB) - Kateřina Jetelinová a Markéta Nováková, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí
2. workshop Teplice: česko-německá spolupráce
Druhý příhraniční workshop se konal v Teplicích ve dnech 10. - 11. 4. 2017 a byl zaměřen na příspěvky německých sociálních pracovníků, s konkrétními zkušenostmi se zpracováním případů s česko-německým prvkem. Příspěvky se týkaly obecného fungování německého systému sociálně-právní ochrany dětí, stanovování a vymáhání výživného z Německa a také konkrétních případů sociální práce v Německu. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí představil konkrétní možnosti spolupráce ve vztahu k Německu a obecná pravidla mezinárodní spolupráce v přeshraničních případech. Součástí workshopu bylo také sdílení praxe a výměna zkušeností s konkrétními případy účastníků.
Program workshopu
ke stažení zde (PDF, 157 kB)
První jednací den:
- Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a jeho přeshraniční agenda (PDF, 369 kB) - Markéta Nováková, zástupkyně ředitele Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí
- Základní pojmy mezinárodního rodinného práva v kontextu přeshraniční spolupráce (PDF, 265 kB) - Marta Zavadilová, vedoucí oddělení mezinárodního odboru civilního Ministerstva spravedlnosti
- Role německého ústředního orgánu v mezinárodních rodičovských konfliktech (PDF, 955 kB)– použití čl. 55 Brusel IIbis - Bundesamt für Justiz – Abteilung für internationale Sorgerechtskonflikte
- „Mezinárodní ochrana dětí – mezinárodní sociální práce – mezinárodní sociální služba“ (PDF, 413 kB) – příklady česko-německé praxe - Sebastian Regitz – Mezinárodní sociální služba
- Úloha opatrovníka/advokáta dítěte – participace dětí v soudních řízeních - John Oliver Haugg – Anwalt des Kindes, Symbli – Systém im Blick - prezentace 1 (PDF, 209 kB), prezentace 2 (PDF, 953 kB)
Druhý jednací den
- Systém ochrany dětí a mladistvých v Německu (PDF, 375 kB)- Sebastian Regitz – Mezinárodní sociální služba
- Zálohované výživné v německé právní úpravě (PDF, 341 kB) - Catharina Töppe – Deutsches Institut für Jugendhilfe und Familienrecht
- Repatriace dětí ze zahraničí – úloha zastupitelských úřadů, současná praxe (PDF, 215 kB) - Ing. Evu Reinöhlová – konzulka Generálního konzulátu v Drážďanech
3. workshop Brno: česko-slovenská spolupráce
Ve dnech 25. - 26. 9. 2017 probíhal v Brně třetí příhraniční workshop. Náplní tohoto workshopu byly příspěvky slovenských sociálních pracovníků, s konkrétními zkušenostmi se zpracováním případů s česko-slovenským prvkem. Kromě jiného se účastnili zástupci z Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a Centrumu pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Příspěvky se týkaly obecného fungování slovenského systému sociálně-právní ochrany dětí, stanovování a vymáhání výživného ze Slovenska a také konkrétních případů sociální práce na Slovensku. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí představil konkrétní možnosti spolupráce ve vztahu ke Slovensku a obecná pravidla mezinárodní spolupráce v přeshraničních případech. Součástí workshopu bylo také sdílení praxe a výměna zkušeností s konkrétními případy účastníků.
Program workshopu
ke stažení zde (PDF, 158 kB)
První jednací den
- Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a jeho přeshraniční agenda (PDF, 384 kB) - Markéta Nováková, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí
- Základní pojmy mezinárodního rodinného práva v kontextu přeshraniční spolupráce (PDF, 505 kB) - Marta Zavadilová, mezinárodní odbor civilní Ministerstva spravedlnosti ČR
- Formy péče o dítě ve vztahu k participaci dětí v podmínkách České republiky (PDF, 366 kB)- Lenka Westphalová, právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
- Sociálnoprávna ochrana detí a sociálna kuratela v podmienkach Slovenskej republiky (PDF, 1 008 kB) - Mária Marcinová, Ústredie práce a sociálnych vecí a rodiny
- Náhradné výživné a príspevky na podporu v náhradnej starostlivosti o dieťa - Lada Déčiová (PDF, 348 kB) a Jana Kovárová (PDF, 267 kB), Ústredie práce a sociálnych vecí a rodiny
- Činnosť Centra ako ústredného orgánu v oblasti medzinárodnoprávnej ochrany detí (PDF, 265 kB)- Andrea Cisárová, Veronika Pisárová a Gabriela Rošková, Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
- Právo styku rodiča s maloletým dieaťom (PDF, 245 kB) – Simona Majerníková, Ústredie práce a sociálnych vecí a rodiny
Druhý jednací den
- Návrat alebo premiestenie maloletých detí (repatriácie) (PDF, 248 kB)- Viera Melková, Ústredie práce a sociálnych vecí a rodiny
- Přeshraniční umisťování dětí do náhradní rodiny/ústavního zařízení podle čl. 56 Brusel IIbis (PDF, 408 kB) - Andrea Fialová Ráčilová, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí
- Zisťovanie rodinných bytových a sociálnych pomerov rodiny (PDF, 235 kB)- Ľuboš Berky, Ústredie práce a sociálnych vecí a rodiny
- Sociální šetření v podmínkách České republiky (PDF, 459 kB) -Jan Hauk, obor sociálních věcí krajského úřadu pro Jihomoravský kraj
Posílení spolupráce v krajích
Workshopy byly realizovány pro jednotlivé kraje, resp. v některých případech pro dva kraje současně. Účastnili se jich zástupci subjektů zapojených do řešení situace ohroženého dítěte v daném regionu (pracovníci OSPOD, poradenských zařízení, soudci, advokáti), kterým pracovníci ÚMPOD poskytli rámcové informace o činnosti ÚMPOD a následně formou diskuzí, otázek a odpovědí a nejčastěji na modelových případech získávali od účastníků workshopů informace o jejich postupech, způsobem práce v různých situacích, zkušenostech, dobré praxi, ale i potřebách a inovativních nápadech, a to jak v právním, tak v psychologickém kontextu řešených případů. Díky kolaborativním workshopům probíhalo sdílení zkušeností a dobré praxe, ale také navazování kontaktů pro další spolupráci.
Celkem proběhlo 9 workshopů a to v Olomouci (28. 2. a 1. 3. 2018, program (PDF, 315 kB)), Pardubicích (13. 6. 2018, program (PDF, 152 kB)), v Ústí nad Labem (6. 9. 2018, program (PDF, 155 kB)), v Jihlavě (29. 11. 2018), v Praze (13. 12. 2018), Brně (24. 1. 2019 a 4. 6. 2019, program (PDF, 161 kB)), Ostravě (11. 4. 2019) a v Karlových Varech (12. 6. 2019).
Na workshopech byla prezentována tato problematika:
- agendy Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ke stažení zde (PDF, 2 MB) a zde (PDF, 536 kB))
- principy participace dětí (ke stažení zde (PDF, 500 kB))
- mediace se zapojením dítěte (ke stažení zde (PDF, 1 MB))
- práce psychologa úřadu v případech mezinárodního osvojení (ke stažení zde (PDF, 839 kB))
- práce psychologa úřadu v případech mezinárodních únosů (ke stažení zde (PDF, 815 kB))
- práce psychologa úřadu při výkonu kolizního opatrovnictví úřadem (ke stažení zde (PDF, 2 MB))
- mediace na Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ke stažení zde (PDF, 1 MB))
- mezinárodní osvojení, osvojitelnost (ke stažení zde (PDF, 741 kB))
- aktuální problémy v mezinárodním osvojení (ke stažení zde (PDF, 348 kB))
- mezinárodní rodičovské únosy, zajištění práva styku (ke stažení zde (PDF, 1 MB))
- nezletilý bez doprovodu, repatriace do vlasti (ke stažení zde (PDF, 443 kB))
- výkon kolizního opatrovnictví v případech úřadu (ke stažení zde (PDF, 519 kB))
Přednášky na vysokých školách
Přenos know-how i do formálních vzdělávacích institucí má největší potenciál vytvářet „normálnost“ participační praxe. Pokud bude zapojení dítěte, jeho principy a postupy stále častěji součástí vzdělávání profesionálů od začátku, podaří se urychlit přijetí participační praxe jako něčeho naprosto běžného a samozřejmého.
Obsahem přednášek a seminářů, určených zejména pro katedry psychologie, právnické fakulty a obory související se sociální prací, bylo praktické představení metod a technik sociální práce s dítětem a jejich vyzkoušení v nácviku.